Hasta Olmamak İçin Bunlara Dikkat Edin 

Kış geldi ve iyice kendini hissettirmeye başladı. Soğukların artması ile birçok kişi hastalanmaya başladı, peki hasta olmamak için kışta nelere dikkat edilmelidir. Kışta hasta olmamak için gündelik yaşamımızı biraz düzenlememiz aslında çok yardımcı olmaktadır. Mesela yaşadığınız alanı nemlendirerek ve arada bir havalandırarak hasta olma riskini biraz azaltabilirsiniz. Ortamı nemlendirmek için su buharı kullanabilirsiniz. Ortam nemlendirme cihazları kullanarak ya da kalorifer peteğine, soba üstüne koyacağınız bir miktar su ile bunu yapabilirsiniz. Gün içinde en azından 5 dakika da olsa yaşadığınız ortamı pencereyi açarak havalandırmanız da temiz hava alma açısından güzel olur.Hasta olmamak için bunlara dikkat edin, kışta hasta olmamak için, hasta olmamanız için tavsiyeler

Hasta olmamak için kişisel önlem de alabilirsiniz. Dışarı çıkarken mutlaka eldiven, bere takmalısınız. Kalın kazak giymek yerine üst üste iki tane orta kalınlıkta kazak giymeniz daha sıcak kalmanızı sağlayacaktır. Kalın kazak giyildiğinde sıcak tutacak sanılır ancak aslında böyle olmaz. Tek bir kat kazak giydiğinizde ısıyı üstüne hapsetmeniz daha zor olur. Halbuki çift cam mantığıyla düşündüğümüzde iki tane ince kazak arasında bir hava hapsi ortamı oluştuğundan dışarıdan gelen soğuk hava burayı biraz daha zor aştığından çift kazak daha sıcak tutar.

Ayaklarınızı sıcak tutarak birçok hastalıktan da uzak durabilirsiniz. Böbrek, bağırsak, mide hastalıklarının oluşmasında ayakların sıcak tutulmaması çok etkilidir. Bu nedenle kışta mutlaka ayağınızı sıcak tutacak bot, ayakkabı ve çizmeler giyin. Dışarıdan eve geldiğinizde mümkün ise ayaklarınızı en azından yarım saat boyuca sıcak suda bekletin. Sıcak suda beklettiğinizde ayaklarınız üzerinden vücudunuza giren soğuk havanın etkisini kırabilir ve hastalanma riskinizi daha aza indirmiş olursunuz.

Kış ayında olduğumuzdan pek susamıyor olabilirsiniz ancak bu vücudunuzun suya ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Mutlaka günde en az 1.5-2 litre su ve bol bol meyve tüketin. Meyve yemeyi sevmiyorsanız meyve suyu ile de vitamin ve mineral alabilirsiniz. Sıcak sıvılar tüketmeye ayrıca özen göstermenizi de tavsiye ederiz. Sıcak, abartmadan gün içinde 1-2 fincan kahve tüketebilirsiniz. Dışarıda yürürken mutlaka burnunuzdan nefes alın. Ağzınızdan nefes aldığınızda boğazlarınız şişebilir, akciğerinizi üşütebilirsiniz. Hasta olmamanız için tavsiyelerimiz şimdilik bu kadar…Sağlıklı günler dileriz..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir