Hangi Yazıcılar Daha Kullanışlıdır?

Evinizde veya iş yerinizde kullanmak üzere yazıcı almayı düşünüyorsanız nasıl bir yazıcı alacağınıza karar vermek için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Çünkü satın alacağınız yazıcı işinizi yeteri kadar görmez ise tekrardan bir yazıcı alma ihtiyacınız doğabilir ki bu da masraf etmeniz demektir. Peki; yazıcı alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  • Çıktı alınacak miktar: Yazıcınızı kullanarak ortalama olarak ne kadar çıktı alacağınızı kabaca hesaplamanız gerekmektedir. Eğer alacağınız çıktı sayısı az ise mürekkep püskürtmeli yazıcısı alabilirsiniz. Ancak alacağınız çıktı sayısı bir hayli fazla ise bu durumda laser yazısı almanız daha mantıklı bir tercih olacaktır. Bunun yanı sıra alacağınız çıktıların siyah-beyaz mı yoksa renkli mi olacağını da düşünmelisiniz. Renkli çıktı alacaksanız ve sayısı az olacak ise mürekkep püskürtmeli, renkli çıktı alacaksanız ve sayısı oldukça fazla olacak ise renkli laser yazıcı almalısınız.

Yazıcı seçimi, yazıcı satın alma, laser yazıcı, mürekkep püskürtmeli yazıcı

  • Çıktı alma hızı: Çıktılarınızı alırken ne kadar kısa sürelerde almak istediğinizi kafanızda canlandırın. Kafanızda canlanan çıktı alma süresine uygun olan yazıcıları tercih. Bazı yazıcılar 3 saniyede çıktı verirken bazıları 2 saniyede verebilmektedir. (resim ve tam sayfa çıktı alındığında bu süreler değişkenlik gösterecektir. Kabaca örnek vermek üzere bu rakamlar verilmiştir.)
  • Çıktı kalitesi: Satın alacağınız yazıcının kaça kaç çözünürlükte çıktı vereceği önemli ise mutlaka bu noktayı atlamayın. Çünkü bazı yazıcılar çok iyi seviyede çözünürlüklere sahipken bazıları öte beri bir çözünürlüğe sahiptir. İhtiyacınız olduğunda fotoğraf, grafik vb. gibi görselleri basacaksanız olabildiğinde çözünürlüğü yüksek olan ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Sarf malzemesi fiyatları: Bazı markaların mürekkepleri ve tonerleri oldukça pahalıdır. Bu nedenden dolayı çok fazla çıktı alan biriyseniz sarf malzemesi masrafınızı en aza indirgemek için sarf malzemesi ucuz olan ürünleri tercih edin. Hatta bazı ürünlerin tonerleri ve mürekkep tankları bittiğinde doldurulabilmektedir. Bu tür ürünleri tercih etmeniz daha ucuz bir şekilde çıktı almanızı sağlayacaktır.
  • Güç tüketimi: Satın alacağınız ürün gün boyunca sürekli çalışacak ise tükettiği güce mutlaka dikkat etmelisiniz. Az enerji ile çok iş yapan ürünleri satın almanız maliyetler bakımından iyi olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir