Hangi Yakıtla Çalışan Araçlar Daha İyidir?

Aracınızı değiştirmek ya da ilk aracınızı almak gibi bir düşünceniz var ise bu yazımızı okumanızda fayda var. Yazımızda sizlere hangi yakıtla çalışan aracı niye tercih etmeniz gerektiğinden kısaca bahsedeceğiz. Vereceğimiz bilgilere göre araç satın alırken tercih yapacağınız zaman daha kolay bir şekilde kararınızı verebilirsiniz. Bildiğiniz üzere araçlar şuanda 3 farklı yakıt türü ile çalışmaktadır. Bunlar LPG, benzin ve dizel (mazot) yakıtlarıdır. Halk arasında kulaktan kulağa dolaşan bayağı bir söylem vardır. Dizel araç alınmaz motoru arıza çıkartır, LPG motoru kurutur vb. gibi birçok şey kulaktan kulağa aktarılmaktadır. Ortada dolanan bu bilgilerin bazıları doğru bazıları ise biraz fazla abartılmış olan bilgilerdir. Tek tek yakıt türlerine göre araçları kıyaslayacak olursak şu sonuçlara varılabilir.Dizel araçlar, lpgli araçlar, benzinli araçlar

LPG’li Araçlar: LPG ile çalışan araçlar yük taşımacılığı yapmıyorsanız yani aracınızda aşırı bir yük bulunmuyorsa gayet ekonomik araçlardır. Benzine nazaran yakıt tüketiminin birim başına maliyeti oldukça düşüktür ve LPG ile çalışan araçlar benzine göre daha az yakıt tüketmektedir. LPG ve benzin ile çalışan aracınız var ise benzinde yolculuk yaptığınızda 10 lira ödüyorsanız LPG ile yolculuk yaptığınızda 6-7 liraya aynı yolu gidebildiğinizi görmüşsünüzdür.Ekonomik olması bakımından LPG tercih edebilirsiniz. LPG’li araçların eksi yönleri kapalı otoparklara giremiyor olmaları ve aşırı yüklü araçlarda performans kaybına neden olmalarıdır. Artı yönleri ise ekonomik olmalarıdır.

Benzinli Araçlar: LPG ile çalışan araçlara göre daha seri ve daha güçlüdür. Yük taşıyorsanız benzinli araçlar ile bu işi yaparken performans kaybınız olmayacaktır. Ancak ekonomik açıdan baktığımızda maddi olarak bayağı bir kaybınız olacaktır. Benzinli araçlar dizel ve LPG’li araçlara göre çok daha fazla maliyetle yol gitmektedir. Benzinli araçların motorlarında bir arıza meydana geldiğinde sadece arızalı parçanın değiştirilmesi yeterlidir. Yani benzinli araçlar yakıt bakımından maliyetli olmasına rağmen bakım açısından ekonomiktir.

Dizel Araçlar: Dizel araçlar birçok kişinin yeni gözdesi durumundadır. Çünkü benzine göre ekonomik ve LPG’li araçlara göre daha güçlüdür. Aslında dizel araçlar hem LPG’li hem de benzinli araçlardan daha güçlüdür. Şöyle düşünün; tüm ağır iş yapan araçların yakıt türü (kamyon, tır, hafriyat makineleri vb.) dizeldir. Çünkü dizel motorlar oldukça güçlüdür ve oldukça dayanıklıdır. Tabii her şeyin bir ömrü olduğu gibi motorların da bir ömrü vardır. Dizel yakıt ile çalışan motorların ömrü bittiğinde birkaç parça değişimi ile tamiri pek mümkün değildir. Böyle bir durumda komple motorun değiştirilmesi daha mantıklıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir