Hamileyken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Çocuk sahibi olmak en güzel duygulardan bir tanesidir. Birçok genç bayanın hayali hamile kalmak ve çocuğunu kucağına aldığı günü görmektir. Hamilelik zor bir süreçtir ama sonucu hiçbir şeye değişilmeyen bir duygudur. Tabii bu kadar değerli bir şeyi yaşamak isteyen anne adaylarının hamileliklerinde birtakım şeylere dikkat etmesi gerekmektedir.  Bir anne adayı iseniz aşağıda maddeler halinde sıraladığımız noktalara özen gösterebilirsiniz.Gebelikte dikkat edilmesi gerekenler, hamilelikte nelere dikkat edilmeli, gebelikte önemli olan şeyler

  • Stresten uzak durun: Stres çok tuhaf bir şeydir ve her zaman bir insan için tehdit oluşturmaktadır. Ancak kontrol altında tutulan stresin faydaları da elbette vardır. Bu nedenle stresi tamamen hayatınızdan çıkartmayın, bunun yerine olabildiğince azaltın. Çünkü anne karnındaki bebek stresten etkilenmektedir. Anne ne kadar sakin ve huzurluysa karnındaki bebek de o kadar huzurlu ve sakin olur.
  • Bilinçsizce ilaç kullanmayın: Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi de bu dönemde ilaç kullanımıdır. Bilinçsiz bir şekilde sakın ilaç kullanmayın. Annenin kullandığı her bir ilaç bebeğe de etki etmektedir. Bu nedenle ağrı kesici dahi olsa doktorunuz tavsiye etmiyorsa ilaç kullanmayın.
  • Kötü alışkanlıklarınızı bırakın: Gebelik zamanlarınızda alkol, sigara, uyuşturucu vb. etki gösteren maddelerden mutlaka uzak durun. Unutmayın siz artık iki canlı birisiniz. Siz ne yer ne içerseniz bebeğiniz de aynısını yemiş-içmiş kadar olacak.
  • Yemenize-içmenize dikkat edin: Gebeyken anne ne yerse bebek de onları yemiş kadar olur. Bu yüzden mutlaka düzenli beslenin. Fazla acı ve asitli gıdalardan uzak durup, lif ve enerji bakımından zengin olan besinleri tüketin. Dünyaya gelecek olan bebeğinizin anne karnındayken sağlam bir vücut yapısına kavuşması beslenmenizle oranlı olacaktır.
  • Temizliğe dikkat edin: Hijyene mutlaka önem verin. Siz bir anne adayı olarak gebeyken enfeksiyon vb. kaparsanız bebeğiniz de bu olumsuz durumdan etkilenecektir. En kötü senaryoyu düşünmek biraz korkutucu olabilir ancak bazı durumlarda annenin hastalığı sonucunda bebeğin öldüğü durumlar dahi yaşanabilmektedir. Bu sebepten dolayı mutlaka hijyene önem verin.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir