Ham Sıvı Yağ ve Rafine Yağ Arasındaki Farklar

Ham sıvı yağ ile rafine sıvı yağ sağlık açısından çok önemli bir besinlerdir. Yemeklerde dâhil olmak üzere sıvı yağ daha doğrusu zeytinyağından kesinlikle vazgeçilmemesi gerekir. Sıvı yağ dendiği zaman akla 2 farklı türde sıvı yağ gelir. Bunlar rafine ile ham sıvı yağlarıdır.

Ham Sıvı Yağ

  • Ham sıvı yağ çok az işlem görmüş yağ demek oluyor. Yani ham sıvı yağda çok daha fazla vitamin ile besin bulunur.
  • Açılmış olan bir ham yağ en fazla 1 ay içerisinde hemen tüketilmelidir ve kesinlikle 2 aydan daha fazla bir süre bekletilmemesi gerekir.
  • Ham sıvı yağlar yapıldıkları malzemenin tadını çok daha yoğun bir şekilde taşırlar ve renkleri de çok güzeldirler. Bu yağlar kesinlikle güneş görmeyen bir yerde ve sadece oda sıcaklığında saklanmaları gereklidir.rafine sıvı yağ, ham sıvı yağ, rafine sıvı yağ mı rafine sıvı yağ mı

Rafine Yağ

  • Rafine yağlar çok fazla işlem görmüş olan yağlara denir. Bu yağların içerisinde kir oranı çok azdır ve bu yağlar ısıttığınız zaman köpürmeyen ve ya kullanım süreleri çok daha uzun olan yağdır.
  • Sıvı yağınızı almadan önce mutlaka etiketin üzerinde ne yazdığına dikkat ediniz. Şişenin üzerinde mutlaka mısır yağı, zeytinyağı ve ya ay çiçek yağı gibi tür belirleyici bir yazı bulunması gerekir. Eğer şişenin üzerinde sadece bitkisel yağ yazısı var ise o zaman bu etiket yağın karışımdan meydana getirildiğini ifade ediyor
  • İster rafine isterse de ham yağ olsun kesinlikle vitrinde ve güneşte kalmış olan yağı almayınız. Çünkü güneş ışınları yağların bozulmasına neden olur.
  • Eğer ki, rafine türdeki şişenin üzerinde E vitamini içeriyor yazısı var ise bu yazı yağınızda katkı maddesi olduğuna işaret ediyor. Bunun nedeni ise yağ işlem gördüğü zaman yağdaki tüm vitaminlerin yok olmaktadır.
  • Sıvı yağlar diğer yağlara oranla çok daha iyidir ve çünkü bu yağlar aynı zamanda diyet için de kullanılır.
  • Eğer ki, şişenin üzerinde kolesterol yok ibaresi var ise bu sadece bir hileyi ifade eder. Çünkü bitkisel yağların içerisinde zaten herhangi bir şekilde kolesterol bulunmaz. Çünkü kolesterol sadece ve sadece hayvan organizmalarında bulunur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir