Gizli şeker nedir?

Prediyabet olarak da bilinen gizli şeker, insanlar arasında popüler bir terimdir. İstatistiklere göre Türkiye’de her üç kişiden biri şeker hastasıdır.

Gizli şeker terimi, tam olarak kan şekeri seviyeleri olması gerekenden yüksek olduğunda, ancak diyabetik olarak kabul edilmeyen bir seviyede kullanılır. Yani açlık için yapılan kan testinden elde edilen sonuçlar normal aralığın dışındadır. Ancak tip 2 diyabet yeterince uzun süre teşhis edilemediği için gizli şeker olarak adlandırılır. Yani şeker hastası değiller ama şeker hastalığına aday oldukları için gerekli önlemlerin alınması çok önemli. Aslında istatistiklere göre, gizli diyabet hastalarına 10 yıl sonra tip 2 diyabet teşhisi konuyor. Yüksek riskli bir grupta olmak can sıkıcı olsa da, durum bilindiği ve aksiyon alındığı sürece herhangi bir soruna yol açmıyor.

Gizli şeker teşhisi aşamasında açlık ve tokluk testi ile değerlendirilir, ancak çoğu durumda hastalarda açlık şekeri seviyeleri normal olmasına rağmen tokluk şekeri seviyelerinde dalgalanmalar vardır. Dolayısıyla gizli şeker ararken yol gösterici olarak kullanılan kan testi, temelde yemek sonrası yapılan kan şekeri testidir. Gizli şeker dengeli bir diyetle kontrol altında tutulabilir.gizli şeker, gizli şeker belirtisi, gizli şeker nasıl anlaşılır

Gizli şeker teşhisi çok önemlidir çünkü diyabet teşhisi konulan kişilerin yaklaşık% 20’sinde organ hasarı meydana gelir ve bazı durumlarda bulanık görme ve kalp krizi riski gibi sorunlar ortaya çıkar. Gerekli önlemleri almak, önceden bilmek hastalara çok zaman kazandırır.

Saklanmış şekerde ortadaki olumsuz faktörler ortadan kaldırılırsa rahatsızlıklar tersine çevrilebilir. Gizli şekerin bulunduğu durumlarda doğru yaşam tarzı değişiklikleri ve tedavisi ile hastalığın gelişimi engellenebilir.

Gizli Şeker belirtileri nelerdir?

Gizli diyabet teşhisi açlık ve yemek sonrası kan testlerine dayanmasına rağmen, hastayı bunu yapmaya iten semptomlar vardır. Kişinin sıklıkla açlık, hızlı yemek yeme, açlık tahammülsüzlüğü gibi belirtiler sergilediği görülebilir. Bir çeşit şeker hastalığı adayı oldukları için verdikleri belirtiler aynı zamanda şeker hastalığı belirtileridir.

Gizli şeker belirti ve bulguları ortaya çıkarsa;

Kilo alımı, obezite

Sık sık açlık ve çok yemek yeme ihtiyacı

Yüksek tansiyon

Ani gerginlik nöbetleri, öfke

Yüksek kolestorol

Zayıflık, yorgunluk

Odaklanma zorlukları

Susuzluk, ağız kuruluğu

Su tüketimi normalin üzerinde

Bulanık görme

Uyku problemleri

Ciltte koyulaşma, renk değişikliği

Açlık ile tokluk arasında kan şekeri seviyelerindeki dalgalanmalar göz önüne alındığında, kan şekeri dengesizlikleri tıkınırcasına yeme krizleri ile ön plana çıkmaktadır.

Gizli şekerin en önemli belirtilerinden biri halsizlik ve uyuşukluktur. Ayrıca şekerin gizli semptomlarının gözle görülür bir boyutu vardır. Baş, boyun ve başın arkasında terleme ve ani öfke nöbetleri de yaygındır. Bu dönemde anormal kilo alışverişi gündemde olabilir.

Gizli diyabet hastalarının hastaneye gitmelerinin en yaygın nedenleri ani diyabet ataklarıdır. Normal bir insanın yemek yeme aralıkları kabaca 4 ila 5 saat iken, gizli şeker dikkate alınarak bu süre 2 saate indirilir. Bir hastanın gizli şekeri varsa ve normal kişinin aralığında yemek yerse, yemek yerken şekeri düşük olabilir. Bu, hastanın çok hızlı yemesine veya tatlı bir kriz yaşamasına neden olabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir