Genital Siğil Nedir? Kimlerde Görülür?

Genital siğil, bir çeşit genital enfeksiyon halidir. Bu enfeksiyon daha çok kadınlarda görülen ve cinsel yolla bulaşan, viral, bulaşıcı bir hastalıktır. Kadınlarda daha çok vajina, serviks, anüste çıkabilmektedir. Nadir olarak erkeklerde de çıkabilmektedir. Erkeklerde daha çok penis, testis, anüs bölgesinde çıkmaktadır. Siğiller, yassı veya kabarık şeklinde, bazen de karnabahar şeklinde yayılmış şekilde olabilmektedir. Ellerde çıkan siğil ile genital bölgelerde çıkan siğil virüs olarak oldukça farklılık göstermektedir. Elde bulunan siğil kesinlikle genital bölgeye bulaşmaz. Aynı şekilde genital siğiller de ele bulaşmaz. Genital siğiller sadece cinsel yolla bulaşır.genital siğil, genital siğil nedenleri, genital siğilin sebepleri neler

 Genital Siğil Belirtilerin Nelerdir?

Genital siğiller, başlangıç aşamasında fark edilemeyebilirler. Çok küçük olabilirler veya gözle kolayca görülemeyebilirler. Siğil çıkan bölgede herhangi bir şikayete neden olmayabilirler. Çok nadir olarak kanama, kaşıntı, yanma, iltihaplanma gibi durumlar görülebilmektedir. Zaman içinde siğiller büyüme gösterir ve çoğalabilirler.

 Genital Siğiller En Çok Kimlerde Görülür?

 Özellikle on beş ve otuz yaş arasında olan ve çok eşli bir cinsel hayatı olan kişilerde sıkça görülmektedir. Birden fazla partnerle birlikte olan evli erkeklerin ilişkiye girdikleri eşlerinde ve prezervatif kullanmayan kişilerde sıkça görülebilmektedir. Geçmişte siğili olan bireylerde ve hamilelerde, bunun yanında çok sigara kullanan kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir. Ayrıca cinsel yaşamına çok erken yaşlarda başlayan kişilerde ve siğili olan kişilerle cilt temasında bulunan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.

 Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Siğil tedavisinde birçok tedavi şekli bulunmaktadır. Bu alanda uzman doktor  görüşlerine göre, günümüzde en çok tercih edilen genital siğil tedavisi lazer yöntemidir. Lazer yöntemi ile yapılan genital siğil tedavisi ile siğil bölgesinde herhangi bir iz kalmamaktadır. Lazer yöntemi estetik ve sağlık açısından oldukça yararlı bir yöntem olarak uygulanmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir