Genel Jinekoloji

Genel Jinekoloji

Genel jinekoloji adından da anlaşılacağı üzere jinekoloji bilimi kapsamındaki tüm hususlarla, kadın hastalıkları ve genital problemlerle ilgilenmektedir. Genel jinekoloji tanımı halk arasında genel jinekoloji muayenesi olarak tanımlanmaktadır. Peki nedir bu genel jinekoloji muayenesi kadınların genital organlarındaki tüm hastaların ve problemlerin incelenmesi, taranması ve muayene edilmesidir.

Genel jinekoloji kapsamında en çok önemsenen kısımlar şunlardır;

Vajinal Akıntıların Genel Jinekoloji Muayenelerinde İncelenmesi
Vajinal akıntı problemi yaygın bir şikayet konusudur. Türkiye’de kadınların hastanelerin kadın hastalıkları bölümüne en çok başvuru yaptığı durumların başında vajinal akıntılar gelmektedir. Vajinal akıntılar ciddiye alınması gereken bir durumdur. Çoğu zaman vajinal akıntıların bir hastalık habercisi, belirtisi olduğu görülmektedir. Bazen de vajinanın doğası gereği olması gereken nemliliğin yer çekimi ile birlikte kadınların iç çamaşırına ya da pedlerine bulaşması durumu söz konusudur ki bu normal bir durum olarak karşılanır. İki tür arasındaki ayırdımı ancak jinekolog vajina muayenesi ve yapılan bir takım tetkikler neticesinde tespit edebilir. Eğer vajinal akıntı bir hastalığın belirtisi ise hasta bu konuda bilgilendirilir ve tedavisi planlanır.

Vajina akıntıları normal şartlarda son derece berraktır ve yumurtanın akını andırır. Yumurtlama dönemlerinde ise bu akıntının koyulaştığına şahit olursunuz ve bu da gayet doğal bir durumdur; panik yapılmasını gerektiren herhangi bir husus söz konusu değildir. Adet dönemine yakın zamanlarda bazı kadınlar vajina da koku olduğundan şikayet ederler ve bunun bir rahatsızlık olduğunu düşünenlerde olmaktadır. Bu dönemlerde vajina akıntısı koyulaşabilir ve vajina da kokunun olması hormonal bir durumdur ve gayet doğal bir durum olarak değerlendirilir.

Laktobasil Oluşumunun Genel Jinekoloji Mueyenelerinde İncelenmesi
Laktobasiller vajina için çok ama çok önemli bakterilerdir. Çünkü laktobasiller asit ortamı ile birleşerek vajina da oluşacak enfeksiyonların önüne geçebilmektedir. Laktobasil oluşumunun olmaması durumunda veya vajina da laktobasiller üremesine imkan tanıyan asitlerin bulunmaması durumunda vajina da ciddi enfeksiyonlar oluşabilmektedir. Genel jinekoloji muayenelerinde vajina duvarlarındaki laktobasillerin yeteri miktarda olup olmadığı kontrol edilir.

Vajina sağlığını ve hijyenini korumaya yönelik olarak kullanılan tıbbi ürünlerin ve ilaçların büyük çoğunluğu vajinadaki laktobasillerin kolayca üremelerini sağlamaya yöneliktir.

Genel Jinekoloji ve Hasta Bilgilendirmesi
Jinekolojik hastalıkların büyük bir bölümü hastanın ihmali ve bilgi yetersizliği nedeniyle kaynaklanmaktadır. Bu nedenle genel jinekoloji kapsamında jinekoloj tarafından muayenesi yapılan hastalarda hastanın ihmalleri veya bilgi yetersizliğinden kaynaklanan problemler görülürse bu konularda hastaya nasıl davranması gerektiği hakkında bilgi verilir. Hatta bazı özel hastanelerde hastanın mevcut sıkıntısına özel önceden hazırlanmış broşürlerde özellikle genital hijyenle alakalı bir takım bilgi takviyeler

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir