Epilepsi Diyeti Ketojenik Diyet

Bu yazı dizimde size sadece zayıflamak için değil aynı zamanda iyileştirilmek içinde kullanılan bir diyetten söz edeceğim. Aslında ilk duyduğumda bende şaşırmıştım. Konuyu birazat araştırdıktan sonra Ketojenik diyetin özellikle epilepsi hastası olan çocukların üzerinde iyileştirici etkisinin olduğunu öğrendim. Şimdi gelin sözü daha fazla uzatmadan bu diyetin temel özellikleri neler onu konuşalım.epilepsi diyeti, epilepsi diyeti nedir, epilepsi diyeti nasıl yapılır

Ama bu diyeti uygulamadan önce glikozu ve karbonhidratları diyetimizden çıkartıyoruz.  Vücut karbonhidratlar yerine normal hücrelerimizin enerji ihtiyacını karşılayacak miktarda yağ ve proteini koyuyoruz. Çünkü Ketojenik diyet günlük diyette karbonhidratın 50 mg altında yani 4 dilim ekmekten daha az bulunduğu diyetlerdir. Karbonhidratın 50 mg altında alındığında ne oluyor? İşte o zaman normal hücreler yağları ve ketonların enerji kaynağı olarak kullanmaya başlıyor. Bunu bir denklem gibi düşünün. Düşük karbonhidrat, yüksek yağ ve proteinden oluşan bu diyete vücut hızla uyum sağlıyor.

Peki, Ketojenik diyet epilepsi hastaları üzerindeki etkisini nasıl diye merak ediyorsanız bu diyetle epilepsi hastalarının vücudunda keton üretmesi sağlanıyor. Şöyle ki; hastaların günlük alması gereken kalori hesaplanması hastanın yaşına, hastalığının derecesi, tanısı ve nöbetlerine göre değişiyor. Hastanın alacağı günlük kalori belirlenerek bu günlük öğünlere bölünüyor. Hastanın alacağı kalorinin karbonhidratlardan değil de yağlardan alması sağlanıyor. Binlerce hastaya umut olan Ketojenik diyet ile son günlerde şifa bulan hastaların sayısı hiçte az değil. Allah kimseye dermansız dert vermesin diyor ve hepinize sevdikleriniz ile sağlıklı günler diliyorum.

Ketojenik diyetin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Kabızlık, böbrek taşı az rastlanan bir yan etki ise yükselmiş lipid seviyesi ve azalmış büyüme oranıdır.

Diyet dahilinde sakıncalı olmayan yüksek lifli sebzeler tüketmek ve bol su içerek yan etkilerden kurtulma şansı vardır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir