DOMATES MEYVE Mİ?

Günümüzde domates meyve mi ve ya sebze mi olduğu konusu son zamanlarda oldukça merak unsurunu oluşturur duruma gelmiştir. Bu konu açıldığında insanların kafası karışır ve meyve sebze ayırımını hangi kriterlere göre yapıldığı tartışılmaya başlıyor. Domates herkese sebze gibi geliyor. Genellikle Pazar ve market gibi sebzeler ile aynı reyonda bulunan domates aslında bir meyvedir. Domatesin sebzemi meyvemi olduğunun ayrımını bilmelisiniz. Botanistlere göre bu ayrımın yapılması pek doğru bir davranış değildir. Botanistlerin tanımına göre bir bitkinin meyve olması için olması gerekenler ise;domates meyve mi yoksa sebze mi, domates nasıl bir bitki, domatesin bulunduğu gıda kategorisi

– genellikle meyvelerin iç kısmında yine toplumumuzca çekirdek olarak adlandırılan tohumları bulunması gerekir. Bu tohumlar ile toprağa düşen meyve tekrar büyümekte veya toprağı zengin hale getirmektedir. Döngü bu şekilde devam ediyor. Domates de iç kısmında çekirdekler barındırdığından bu maddede meyve sınıfına girmektedir.

–  Meyvelerin içleri etli veya kuru olması gerekir. Meyvelerin kabuk, et ile tohum olmak üzere 3 kısımdan meydana geliyorlar. Bilhassa iç kısmı yani etli dediğimiz kısım olmazsa bir meyveden bahsemiyoruz. Mesela ıspanağın bir et kısmı ya da çekirdeği yani tohumu bulunmuyor. Ispanak yalnızca yapraklardan oluşuyor. İşte bu sebep sonucunda ıspanağa meyve diyememekteyiz. Domates de bu tanımda olduğu gibi kabuk et veya çekirdek kısımlarından oluşması gerekir. Yani bu maddeye göre de meyve kategorisine girmektedir.

–  Kökleri ve bitki yaprakları olan veya çiçek halinde olan bitkiler ise sebze olmaktadır. Bu duruma örnek vermek gerekirse patates, soğan ile sarımsak kök halinde olan sebzeleri belirtir. Toprağın içinde yetişmekte ve kökler çıkarılıp yenmektedir. Kısacası patates, soğan ve sarımsak üçlüsü bu sebepten dolayı sebze denmektedir. Yaprakları olan sebzeler biraz önce verilen ıspanak örneği gibi; ıspanak, pırasa, marul ile lahana yapraklı olan sebzeler sınıfına giriyor. Bu tip sebzelerde yalnızca yapraklar bulunur. Yapraklar atıldığında geriye ne kök ne de tohum kalıyor. Son grup olan çiçekler sınıfının en bilinen örneği ise karnabahardır. Karnabahar bir çiçek türünü belirtiyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir