Diş Çektirmek Mi Dolgu Yaptırmak Mı Mantıklı?

Çocukluktan gelen bir alışkanlığınız yok ve ağız bakımınıza önem vermiyorsanız gençlik dönemlerinizde dişleriniz ile ilgili ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunların en başında diş eti hastalıkları ve çürükler gelmektedir. Birçok kişi ne yazık ki diş ve ağız sağlığına dikkat etmez. Ne zamanki başlarına ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir sorun gelse o zaman bakım yapmak akıllarına gelir. Diş çürümelerinde sonradan aklın başa gelmesi ne yazık ki pek faydalı olmaz. Eğer işiniz çürüdüyse ve dolgu ile kurtarılabilecek durumdaysa mutlaka dolgu yaptırın. Çünkü hiçbir zaman dişinizi çektirip yerine taktıracağınız diş kendi dişiniz gibi olmayacak. Teknoloji ne kadar ilerlese de yapılan tüm tedavi çeşitleri doğal dişin yerini tutamamaktadır.Diş çekimi yapılmalı mı, ağız sağlığı ve bakımı, dolgu yapılmalı mı

Diş çektirme işlemi ancak diş kurtarılamıyorsa yaptırılmalıdır. Bunun nedeni ise çekilen dişin yerine takılacak dişin hiçbir zaman doğalı gibi olmayacağı ve eğer çekilen dişin yerine diş takılmaz ise bu boşluğa doğru diğer düşlerin kayıp aralanmaların meydana gelebileceğidir. Dişlerin boşluğa doğru yürüyüp aralanması sonucunda ortaya hoş olmayan görüntüler çıkar.

Diş çürüklerine ne zaman müdahale edilmeli?

Diş çürüklerine oluştukları gibi müdahale edilmelidir. Eğer oluştuğunda çürüklere müdahale edilmez ise ilerleyerek dişin tümünü çürütebilir ki bu da diş kayıplarının oluşmasına sebebiyet verir. Beyaz veya siyah dolgu kullanılarak oyulan çürüğün yeri doldurulmalıdır.

Diş çekimi sonrasında neler yapılmalı?

Diş çekimi yapıldıktan sonra birkaç gün beklenmeli ve diş eti kıvama gelince çekilen dişin yerine yenisi çakılmalıdır. Tek bir diş çekildiyse saplama diş eğer birden fazla diş çekildiyse komple parça diş takılabilir.

Ağız bakımı ve diş sağlığı gerçekten önemli bir konudur. Çünkü sindirim bu noktada başlar ve mide ile bağırsaklarda son bulur. Sindirimin ilk adımında iyi öğütülmeyen besinler mide sorunlarına ve bağırsak rahatsızlıklarına sebep verebilir. Tüm bu sorunları göz önünde bulundurun ve bir an önce yapmıyorsanız diş fırçalamaya ve ağız bakımı yapmaya başlayın. Çocuklarınızın ağız ve diş bakımı alışkanlığı kazanmalarını sağlayın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir