Damar Tıkanıklığı Neden Oluşur?

Arterler endotelyum da denilen ince bir hücre tabakasını içeriyor. Bu tabakanın görevi arteri yumuşak tutmak ve kan akışını kolaylaştırır. Damar tıkanıklığı işte bu endotelyum tabakasının zarar görmesi ile başlamaktadır. Kolestrol, hasarlı bölgede birikmektedir. Vücut hasarlı olan bölgedeki kolestrolü temizlemesi için beyaz kan hücrelerini gönderir fakat bazen beyaz kan hücreleri de bu bölgede takılır ve birikme yapar. Zaman içinde bu bölgede arteri sertleştirip tıkayan bir plak oluşturur. Endotelyum da denilen ve kanın akışını kolaylaştırıp arteri yumuşak tutan bölgenin hasar görmesi;

  • Yüksek kan basıncı
  • Kolesterol içeren besinlerin çok tüketilmesi
  • Doymuş yağ içeren besinlerin çok tüketilmesi
  • Kandaki yüksek miktarda trigliserit
  • Diyabet
  • Sigara ve diğer tütün mamüllerinin tüketimi
  • Çeşitli rahatsızlıklar sonucu iltihaplanma sebepleriyle olabiliyor.

Damar Tıkanıklığına Neden Olan Plağın Üç Farklı Davranışı ise;

  • Damar tıkanıklığına sebep olan plak bir noktaya kadar büyür ve sonra büyümesi durursa, kan akışı durmayacağından damar tıkanıklığı belirtilerinin hiçbiri görülmez.
  • Tıkanıklığa neden olan plak yavaşça büyüyebiliyor. Bir noktadan sonra kan akışını önemli ölçüde engellemeye başlamaktadır. Bacaklarda ile göğüste efor sırasında görülen ağrı olağan semptomları oluşur.
  • En kötü senaryo ise, tıkanıklığa neden olan plağın aniden koparak, kanın bir arter içinde pıhtılaşmasına sebep olur. Bu beyinde görüldüğünde felçe, kalpte görüldüğünde ise kalp krizine sebep olmaktadır.damar tıkanıklığının sebepleri, damar tıkanıklığı nedir, damar tıkanıklığı oluşma sebepleri

Damar Tıkanıklığı Sonucu Görülebilecek Rahatsızlıklar Nelerdir?

Koroner Kalp Hastalığı: Eğer ki, tıkanıklık kalbe kan götüren koroner arterlerde görülürse, bu koroner kalp hastalığına neden olmaktadır. Bu hastalık Amerika Birleşik Devletler’inde erkek ile kadınların ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alıyor.

Karotis Arteri Rahatsızlığı: Eğer ki, damar tıkanıklığı, boynun iki tarafında yer alan şah damarlarında görülürse bu karotis yani şah damarı, arteri hastalığına sebebiyet vermektedir. Bu arterler oksijen bakımından zengin kan hücrelerini beyne taşıyorlar. Eğer bu arterlerde oluşabilecek plak beyne giden kanı azaltır ya da tamamen durdursa, hastada felçlik gözlemlenebilir.

Periferal (Çevresel) Arter Hastalığı: Eğer ki, kollara, damar tıkanıklığı, bacaklara ile kalça boşluğuna oksijen bakımından zengin kan hücrelerini taşıyan ana arterlerde oluşursa, o zaman kişide peripheral yani çevresel arter hastalığı görülmektedir. Bu arterlerden giden kanın azalırsa ya da tamamen durursa, hastada hissizlik, ağrı ile bazı ciddi enfeksiyonlar oluşur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir