Daha önce FUT yaptıran biri daha sonra FUE yaptırabilir mi?

Saç ekimi yaptırmak, artık günümüzde eskiye oranla daha kolay, daha güvenli ve kesin çözüm sunmaktadır. Saç dökülmesi ve kelliği kader olmaktan kurtaran bu mucizevi operasyon, bu sorunu yaşayan kişileri büyük bir problemden kurtarıyor da diyebiliriz. Artık gelişen teknoloji ile basit ve günlük hayatı etkilemeyen bir uygulamadır saç ekimi. Gerektiği durumlarda belirli aralıklarla birkaç kez bile uygulanabilmektedir. Tam buna değinmişken, merak edilen bir konuda daha önce fut sistemi ile saç ekimi yaptıran bir kişiye fue yöntemi ile tekrar saç ekimi uygulanıp uygulanmadığıdır.saç ekimi, fue saç ekimi, fut saç ekimi

Aslına bakarsak önemli olan, sadece ense bölgenizden saç alınabilecek bir alanın bulunmasıdır. Yapılan önceki fut izinin çevresinden veya kulak üstü kısımdan greft elde edilerek işlem yapılmaktadır. Diğer yandan Fue tekniğinde kullanılan motoruçları (punchlar) 0,6-0,7 mm çapında olduğundan dolayı ensedeki dokuya zarar vermeden ve iz bırakmadan gereken miktarda greft alınması bu operasyonlarla mümkün oluyor. Şöyle ki her iki teknikte canlı saç kökü naklini sağlar ve genel anestezi gerektirmemektedir. Ve aslında aralarındaki fark, saçın buradan alınma şekli oluyor. Kullanılan tekniklerden biri olan Fut tekniğinde, başın arka kısmında iki kulak arasında saç alınan yerde çizgi şeklinde bir iz kalmaktadır. Ancak Fue tekniğinde ise arka kısımda saç alınan yerde herhangi bir iz kalmıyor. Kimi hastalarda her iki teknik bir arada kullanıldığı olabiliyor.

Örneğin Fut tekniğinde, ense üzerinde bulunan sağlıklı saç bölgesinden saçlı deride gerginlik yaratmayacak ölçüde ip şeklinde bir deri parçası saç köklerinin açısına dikkatle çıkartılmaktadır. Ardından bu deri parçası mikroskop altında 1,2 ya da 3,4 saç kökü içeren saç greftlerine ayrılıyor. Bu bölge cerrahi dikiş ile onarılıyor. Bu kısımdaki saçlar ile kapatılacak ince çizgi şeklinde bir iz oluşmaktadır. Buna karşılık Fue yöntemi Fut yönteminden daha sonra geliştirilen saç greftlerinin özel bir alet tarafından tek tek alındığı daha pratik bir yöntem olmaktadır. Dolayısıyla bu teknikle saçın alındığı kısımda iz kalmaz, kulak üzerindeki saçlı deriden de greft almak mümkün olur. Dediğimiz gibi Fut yöntemi yaptırmış ve tekrar Fut yöntemi uygulanamayacak hastalara da Fue yöntemi ile saç ekimi uygulanabilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir