Çocukların yetiştirilmesinde önemli noktalar

Bir çocuğun hayatta ilk tanıdığı ve sevdiği kişi her zaman annesi olmuştur. Doğumdan önce oluşan anne çocuk ilişkisi doğum sonrasında annenin sesi, bakışı, kokusu ve vücut teni ile birlikte çok daha fazla pekişmektedir. Yeryüzünde bir şeyi görmeden sevebilme ve şefkat gösterebilme duygusu da sadece anne ve çocuk arasındaki ilişkide bulunmaktadır.  Anneler her zaman çocuklarına sevgilerini göstermeli ve onları her zaman sevdiklerini dile getirmelidir. Sevgi ve şefkat ile büyüyen çocuklar da yine sevgi ve şefkat dolu olmaktadır. Ne yazık ki bazı anneler çocuklarına yeterince sevgi ve şefkat gösteremiyor. Fakat bu anneler unutmamalıdır ki sevgi ve şefkat eksikliği çocuklarda büyük bir travma olup ileride büyük psikolojik sorunlara yol açar.çocuk yetiştirmenin önemli noktaları, çocuk yetiştirmede dikkat edilmesi gerekenler, çocuk yetiştirirken dikkat olunmalı

Çocukların ilk sevdikleri ve güvendikleri kişi olan anneler aynı zamanda çocukların ilk öğretmenidir. Çocukların gelişimleri boyunca her zaman her şeyi ilk annelerinden öğrenmektedirler. Anneler çocukların tuvalet eğitimlerinde, yemek yeme alışkanlıklarında, konuşma ve yürüme gibi öğretilerde her zaman en önemli faktör olmaktadır. Anneler çocukların her zaman taklit ettiği kişiler olmaktadır.  bu nedenle bir anne çocuğunun yanında konuşurken ve davranırken oldukça dikkatli ve titiz olmalıdır. Çocuğum daha 3-4 yaşında diyerek rastgele konuşmak veya davranmak doğru değildir. Çünkü çocuğun yanında yaptığınız her davranışı çocuk öğrenmekte ve ileride arkadaşlarına veya size karşı aynısını göstermektedir.

Çocukların geleceklerinde en önemli faktör hiç şüphesiz ki annelerdir. Çocuğun özgüvenli ve başarılı olması için de yine anne küçük yaşta çocuğuna karşı dikkatli davranılması gerekiyor. Çocuğuna karşı her zaman öfkeli olan ve her fırsatta çocuğunu azarlayan bir annenin çocuğu maalesef özgüvensiz bir şekilde büyümekte ve ileride yaşayacağı sorunlar da daha fazla olur. Bu nedenle çocuğunuzun yanlışını söylerken dahi öncelikle davranışındaki olumlu tarafları söyleyip daha sonra olumsuz olan yanını dile getirmeniz gerekmektedir. Bununla beraber çocuğunuzun her istediğini yapmamanız gerekir. Bu da çocuğun şımarık ve bencil yetişmesine neden olmaktadır. Çocuğunuza her zaman sakin ve yumuşak bir dille hayır diyebilmelisiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir