Çocukların Ağız ile Diş Bakımı

Hangi yaşta olursa olsun çocuğunuzun diş ve ağız sağlığını tam olarak sağlamak gerek ona bu alışkanlığı kazandıracak ve ağız bakımını doğru yapmasını sağlayacak gerekse de sizi oluşabilecek dişçi faturalarından korur. Çocukların diş bakımını yapmak ve ağız hijyenini sağlamak çok zor bir iş olmamakla birlikte ısrarcı ve dikkatli olunmalıdır.ağız bakımı, çocuklarda ağız bakımı, ağız bakımı nasıl yapılır

Dişleri Doğru Şekilde Fırçalama

  • Çocuklarda diş bakımı dişlerin ilk çıktığı anda başlaması gerekir. Bebeğiniz için uygun bebekler için uygun diş fırçalarından satın alınız. İlk dişler için özel diş fırçaları piyasada bulunuyor. Özellikle bebeklerde kesinlikle kimyasal maddeler içeren ve yutulduğunda sağlık sorunlarına neden olabilecek diş macunlarını kullanmayınız.
  • Büyük diş macunu markaları bebekler için hafif ve özellikle yanlışlıkla yutulduğunda fazla sorun çıkarmayan diş macunları üretiyor. Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe dişlerini nasıl fırçalaması gerektiğini, arka dişlerini nasıl fırçalayacağını ve ne kadar diş macunu kullanması gerektiğini zaman içinde öğretmelisiniz.
  • Çocuğunuzun bunu öğrenebilmesi için en kolay yol sizi yaparken izlemesidir. Ayrıca sizin ağız bakımına ve diş sağlığınıza ne kadar önem verdiğinizi görmek onu cesaretlendirecektir.
  • Çocuğunuzun tek başına güvenli bir şekilde dişlerini fırçalayabileceğinden emin olana kadar dişlerini sizin gözetiminizde fırçalamasını sağlayınız.
  • Günde en az iki kez tercihen her yemekten sonra dişlerini fırçalaması gerektiğini ve bunun dişlerinin sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu anlatmalısınız. Eğer ki, kendisi fırçalıyorsa ağzını kontrol ederek en arkada bulunan dişlere kadar fırçalayıp fırçalamadığını kontrolünü sağlamalısınız.
  • Çocuğunuz özellikle de okulda öğle yemeğinden sonra ise, dişlerini fırçalayamıyorsa beslenme çantasına elma, havuç gibi sert meyveler ve sebzeler koyarak yemekten sonra bunları yemesini söyleyiniz. Bu tip sert meyveler dişler üzerindeki yemekten sonra oluşmaya başlayan plakları bir miktar temizler.

Diş İpi Kullanımının Detayları

Çocuğunuzun dişleri birbirine değmeye başlar başlamaz bu bölgelerde yemek artıkları kalmaya ve ya bunlar daha sonra dişin çürümesine sebep olan plak tabakalarının oluşmasına neden oluyor. Bu yüzden çocuklar için özel olarak üretilen naneli ya da tadı olan diş iplerinden satın alarak nasıl kullanacağını öğretilebilir. Belirli bir yaşa gelen çocuklar yatmadan önce günde en az bir kez diş ipi ile diş aralarını temizlemesi gerekir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir