Çocukları Cinsel İstismara Karşı Eğitme

Ülkemiz her ne kadar kendini geliştirmeye devam eden bir ülke olsa da ne yazık ki cinsel içerikli suçların ardı arkası kesilmiyor. Hele ki son yıllarda ortaya çıkan en tiksinç suçlardan birisi olan çocuk istismarı hız kesmeden varlığını sürdürmeye devam ediyor. İşte bu sebepten dolayı çocuklarımızın mutlaka ama mutlaka cinsel istismara karşı eğitilmesi gerekmektedir. Sizler anne-babalar olarak üstünüze düşeni yaparsanız biz yaparsak istismar tehlikesi ile daha az karşı karşıya gelecek nesiller yetiştirmiş oluruz. Peki; çocukları cinsel istismardan korumak için nasıl bir eğitim verilebilir.Çocukları cinsel istismardan koruma, çocuklar ve cinsel istismar, cinsel istismardan çocuklar nasıl korunur

Çocukları cinsel istismara karşı eğitmek için en güzel yaş grubu 3 yaş ve sonrasıdır. Çünkü bu yaşından itibaren çocuklar cinsel organlarını iyi veya kötü bir şekilde tanıyabilmekte ve o organların önemli olduğunu kavrayabilmektedir. Bu yaşına gelmiş olan çocuklarınıza onun cinsel organlarının ona özel olduğunu söylemeli ve tuvalet ile banyo dışında bir yetişkinin ki bu yetişkin sıradan bir yetişkin değil sadece anne, baba ya da ona bakan bir aile büyüğü olmalıdır bunlardan başkasının oralara dokunamayacağı öğretilmelidir. Bu bölgeler hakkında çocuk uyarılırken buraların aslında korkulacak yerler olmadığı ancak insanların kendine özel bir bölgesi olduğu ve kendisinden başkasının pek dokunmaması gerektiğinin bilinci kazandırılmalıdır. Anne baba, çocuğa bakan bir diğer aile büyüğü ve kendisi dışında kalan bir başkası buralara dokunduğunda çocuğa ne yapması gerektiği konusunda da bilgi uygun bir dille verilmelidir.

Cinsel istismar tehlikesi geçiren çocuğun kendini koruyabilmesi için şu çok basit caydırıcı taktiği ona öğretebilirsiniz. Çocuğunuza eğer birisi senin bu yasaklı bölgelerine dokunursa veya dokunmaya kalkışırsa sesin çıktığı kadar bağır ve hemen onun yanından kaçabiliyorsan kaç ve bir başka yetişkinin hatta etrafında varsa bir polisin yanına git şeklinde telkinde bulunulmalıdır. Eğer çocuk halka açık bir yerde veya diğer yetişkinlerin duyabileceği bir yerde istismar tehlikesi atlatırsa sesi çıktığı kadar bağırmak onu kurtarabilecek yegane bir yöntemdir. Şu konuda da mutlaka uyarmak isteriz ki ülkemizde çok yaygın olan göster oğlum amcalara pipini alışkanlığından uzak durulmalı ve çocuğun pipisi kendine kalmalıdır. Amcalar onun pipisini görmese de olur, gördüklerinde de zaten bir şey olmaz en kötü ihtimalle çocuk hiç farkında olmadan istismara uğrar ve sizin ruhunuz dahi duymaz. Çünkü çocuk amcalara pipi göstermenin bir suça davet olduğunu bilemeyecektir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir