Çocuklarda Obezite Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklukta ve ya ergenlerde obezite ciddi bir tıbbi durum olduğu unutulmamalıdır. Bir çocuğun yaş ve boyu için normal ağırlığının üstünde olduğunda meydana geliyor. Ekstra kilo çoğu kez diyabet, yüksek tansiyon ile yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Çocuklukta obezite özellikle rahatsız edici özelliklere sahiptir. Çocuklukta obezite özellikle benlik kaygısı ve depresyona yol açabiliyor. Çocuklukta obeziteyi azaltmak için en iyi stratejilerden biri tüm ailenizin diyet ve egzersiz alışkanlıklarını geliştirmeniz gerekir. Çocuklukta obezite tedavisi ve önlenmesi gelecekte çocuğunuzun sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.

Çocuklarda Obezite Belirtileri Nelerdir?

çocuklukta obezite tedavisi, sağlık sorunları, normal gelişimÇocukların normal gelişiminin çeşitli aşamalarında vücut yağ oranları farklılık göstermektedir. Yani yalnızca çocuğunuzun ağırlığına bakarak bir sağlık sorunu olup olmadığını anlayamayabilinir. Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun kilo ile büyüme grafiklerini kullanarak  obezite riskini anlarsınız. Eğer çocuğunuzun obez olduğundan endişe ediyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

Tip 2 diyabetle: Çocuklarda Tip 2 diyabet çocuğunuzun vücut şeker metabolize şekilde etkileyen kronik bir durum olduğu bilinmelidir. Tip 2 diyabet  genellikle sağlıklı gıdalar yeme ve egzersiz ile önlenmektedir.

Metabolik sendrom: Metabolik sendrom bir hastalık değil, kalp hastalığı, diyabet ya da diğer sağlık sorunlarına yakalanma riski içeren bir kümedir. Bu küme, yüksek kan şekeri, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ile aşırı karın yağ içermektedir.

Yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncı: Çocuk fakir bir diyet yaparsa çocuğunuzda yüksek kan ve ya yüksek kolesterol gelişebiliyor. Bu faktörler arterlerde plaklar oluşumunu katkıda bulunmaktadır. Bu plaklar daha sonraki hayatında kalp krizi veya inme yol açabilmektedir.

Astım ve diğer solunum problemleri: Çocuğunuzun vücut üzerindeki ekstra ağırlık astım ya da diğer solunum sorunlarına yol açan çocuğunuzun akciğerlerin gelişimi ve sağlığı ile ilgili sorunlara neden olabiliyor.

Uyku bozuklukları: Uyku apnesi, o zaman uyuduğunu çocuğunuzun anormal solunum horlama ya da olabilecek bir durumu belirtir. Uyurken çocuğunuzun solunum problemlerine dikkat ediniz.

Erken ergenlik veya adet: Obez olmak çocuğunuzda hormon dengesizlikleri oluşturabilmektedir. Bu dengesizliklere beklenenden daha erken başlayan ergenlik neden olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir