Cep Telefonu Yavaşlamasının Sebepleri

Cep telefonunuzu ilk aldığınızda hızı çok iyi iken bir süre sonra donmalar ve yavaşlamalar meydana geldiğini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu donma ve yavaşlamaların bazı sebepleri vardır. Telefonunuzun neden donduğunu, yavaşladığını biliyorsanız sebebi ortadan kaldırarak telefonunuzu eski hızına kavuşturabilirsiniz. Peki; bir telefonu yavaşlatan sebepler nelerdir?

  • Hafızanın ağzına kadar doldurulması: Telefonların donmaya başlamasının en temel sebeplerinden bir tanesi hafızasında yeterli boş alan kalmamasıdır. Sürekli olarak telefonunuza uygulama yüklüyorsanız, video, fotoğraf ve ses dosyalarınızın boyutu ciddi boyutlardaysa bir süre sonra telefonunuzda yeterli depolama alanı olmadığından yavaşlama meydana gelecektir. Telefonunuz ile internette gezdiğinizi varsayalım. Siz internette gezerken arka planda bazı dosyalar geçici olarak da olsa kayıt altına alınmaktadır. Bu dosyaların kayıt alınması için yeterli boş alan olmaz ise internet gezintiniz çok kötü bir hal alır. Telefonunuz donabilir, aşırı bir yavaşlık meydana gelebilir. Halbuki yeterli depolama alanınız olsa bu sorunlar başınıza gelmeyecektir.Cep telefonu yavaşlaması, telefon yavaşlama sorunu, cep telefonlarında donma
  • Virüs bulaşması: Her ne kadar teknoloji gelişse de para kazanmak uğruna bazı kişiler illegal yollara başvurmaktadır. Başvurulan illegal yollardan bir tanesi de bilgisayar ve cep telefonlarına virüs bulaştırıp bu virüsler vasıtası ile para kazanmadır. Elbette virüs bulaşan telefonun işletim sistemi bozulmakta ve yavaşlama ile donma sorunu kendini ortaya çıkarmaktadır. Virüslerin sebep olduğu donma ve yavaşlama sorunundan bugüne kadar çekmediğiniz kalmadıysa bir anti-virüs programı satın alıp telefonunuza kurabilir ve virüslerin gazabından kendinizi koruyabilirsiniz.
  • Ram arızası: Bilgisayarda olduğu gibi telefonlarda da bir geçici hafıza kısmı yani ram vardır. Bu parçada meydana gelen bir arıza telefonun yavaşlamasına, donmasına hatta açılmamasına sebep olabilmektedir. Ram kaynaklı bir sorundan dolayı donma, açılmama veya yavaşlama yaşıyorsanız ram değişimi yaptırarak sorunlarınızı ardınızda bırakabilirsiniz.
  • Aşırı ısınma: Telefonların bazıları çalışırken hiç ısınmıyorken bazıları aşırı derecede ısınmaktadır. Isınan cihaz parçaları görevini tam olarak yerine getiremediği için yavaşlama, donma ve açılmama sorunu meydana gelebilmektedir. Telefonunuz ısındığında birkaç dakika kapalı olarak bekletip soğutun. Soğutma işleminden sonra kaldığınız yerden telefonunuz ile zaman geçirmeye devam edebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir