Cam Eşyalardan Etiket Çıkarma

Yaşanan küçük problemler için büyük vakitler harcamak istemeyenler için pek çok ipuçlarından yararlanmak mümkündür. Öncelikle her iş için kolay bir yol olduğu unutulmamalıdır. Cam eşyalarda kalan etiketler istenmeyen bir görünüm oluşturabilmektedir. Özellikle aksesuarlarda kalan etiketler can sıkıcı olabilmektedir. Düzgün, homojen ve estetik bir görünüm için cam eşyalardan etiketlerin nasıl çıkarılacağına birlikte göz atalım. Bulaşık makinasıyla etiket çıkarmak için cam ürünlerde kalan etiketlerden kurtulmanın en akıllıca ve zahmetsiz yolu bulaşık makinasını kullanmaktır. Yapmanız gereken etiketini çıkarmak istediğiniz cam eşyanızı bulaşık makinasına atın ve normal yıkama programını çalıştırın. Durulamaya geçmeden önce makinanızı durdurun ve cam ürününüzü çıkarın. Etiketlerin nasıl zahmetsiz ve iz bırakmadan çıktığını gördüğünde şaşıracaksınız. Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken tek şey makinanızı durulamadan önce açmak. Aksi takdirde etiketler makine filtresinin tıkanmasına neden olabilir. Sıcak su dolu bir kapta bekleterek de etiketlerinizden kurtulabilirsiniz. Cam eşyalarınızı etiketli kısımları sıcak suyla temas edecek şekilde sıcak su içerisinde bekletin. Böylece etiketlerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Eğer yapışkan kalıntılar tamamen çıkmazsa tel yardımıyla bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.etiket çıkarma, camdan etiket çıkarma, etiket çıkarma yöntemleri

Saç Kurutma Makinasıyla Etiketlerden Kurtulun

Saç kurutma makinasıyla etiket çıkarmak için ise etiketin bulunduğu bölge üzerine 3-4 dakika kadar saç kurutma makinasıyla ısı uygulayın. Hatta cam eşyanız ısıya dayanıklı bir malzeme ise bu işlem için fırın ya da mikrodalgadan da yararlanabilirsiniz. Her iki durumda da aynı etkiyi yaratacaktır. İşlem sonunda ısıl işlem görmüş etiketler bir nevi kuruma yaşayacağı için cam yüzeyle olan bağlantısı ortadan kalkacak ve böylece de kolaylıkla ayrılabilir hale gelecektir. Sıcak etkisiyle yerinden kalkan etiketler soğuk uygulama ile de kolaylıkla kaldırılabilmektedir. Bir diğer yöntem için ise cam eşyalarınızdan çıkan etiketler ya da etiketlerin çıkarılmasından sonra kalan yapışkanlar için oldukça etkili olacak buz uygulamasıdır. İşlem yapılacak bölgenin üzerinde bir süre buz kalıbı bekletilir. Böylece kalıntı ya da etiketler cam yüzeylerden kolaylıkla ayrılır ve hiçbir iz bırakmaz.

Zeytinyağı ya da Aseton Kullanabilirsiniz

Bir parça pamuğa dökeceğiniz bir miktar zeytinyağını etiketler üzerinde biraz beklettiğinizde etiketlerin yumuşadığını ve kolaylıkla çıkarılabildiğini göreceksiniz. Aynı zamanda cam üzerinde kalan yapışkan kalıntılarını gidermede de oldukça hızlı ve etkilidir. Aynı işlemi aseton kullanarak da uygulayabilirsiniz. Oldukça kolay ve etkili bir çözüm olacaktır. Ancak renkli camlarda aseton kullanımı sonucunda ağarma ve solma gibi sorunlara karşı dikkatli olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir