C vitamini nedir?

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, kan damarlarında, kıkırdakta, kaslarda ve kemiklerde bulunan kolajen proteinini yapmak için insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bir vitamin türüdür. Doku oluşumunun yanı sıra, çeşitli yaralanmalardan sonra vücudunuzun iyileşme süreci için C vitamini gereklidir. Askorbik asit, hemen hemen tüm canlı dokularda bulunan bir monosakkarit türüdür. C vitamini, vücudu serbest radikal adı verilen zararlı moleküllerin yanı sıra toksik kimyasallardan ve sigara dumanı gibi kirleticilerden koruyabilen birkaç antioksidandan biridir. Kanser, kalp hastalığı, artrit gibi sağlık sorunlarının gelişmesine katkı sağlayacağından, normal diyetle yeterli miktarda C vitamini almak bu durumların önlenmesine yardımcı olur. Fazla C vitamini normal şartlarda doğrudan vücuttan atılır ve depolanmaz. Bu nedenle, normal koşullar altında aşırı dozda C vitamini olması durumunda, vücutta C vitamini birikimi konusunda endişelenmemelisiniz. Bununla birlikte, her koşulda, ani yüksek C vitamini dozlarından kaynaklanabilecek mide ekşimesi, bulantı, baş ağrısı, mide krampları ve ishal gibi yan etkilerden kaçınmak için günde 2.000 miligramlık güvenli üst sınırı aşmamak önemlidir. Bu güvenli üst sınırın aşılması, böbrek taşı riskinizi de artırabilir.

C vitamininin faydaları nelerdir?

İnsan vücudu doğal olarak C vitamini üretmediğinden diyet yoluyla doğal kaynaklardan elde edilmesi gerekir. C vitamini, vücudun sindirim sistemi tarafından gıdalardaki demiri emmesine ve daha sonra kullanmak üzere depolamasına yardımcı olur. Uzmanlara göre c vitamini insan vücudu için en güvenli ve aynı zamanda en faydalı vitamindir. C vitamini faydaları arasında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kardiyovasküler hastalıklara, doğum öncesi sağlık sorunlarına, göz hastalıklarına ve hatta cilt kırışıklıklarına karşı koruma yer alır. Araştırmalar, C vitamininin bağışıklık sistemi stresle zayıflamış kişiler için faydalı olduğunu göstermiştir. Alkol kullananların, sigara içenlerin ve obez kişilerin vücutlarında en hızlı tüketilen besinlerden biri olması nedeniyle genel sağlığın ölçülmesinde önemli bir kriter olarak kabul edilmektedir.

Vücutta düşük C vitamini seviyesine sahip kişilerle karşılaştırıldığında, yüksek C vitamini seviyelerine sahip kişilerin daha düşük inme riskine sahip olduğu gözlemlenmiştir. C vitamininin vücudun hem içindeki hem de dışındaki hücreleri etkilediği için kuru ve yaşlanan cilt üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna inanılıyor. C vitamini eksikliği nispeten nadir bir durumdur ve yetersiz beslenen yetişkinlerde daha yaygın görülür. Buna göre bazı kanser ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının C vitamini eksikliğine daha duyarlı olabileceği vurgulanmaktadır. Şiddetli C vitamini eksikliği olan kişilerde anemi (anemi), diş eti kanaması ve ciltte morarma gibi durumlar olabilir. Bazı durumlarda, yara iyileşmesinin gecikmesi olarak tanımlanan iskorbüt denen bir hastalık vardır. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyetin göğüs, kolon ve akciğer kanseri gibi birçok kanser riskini azalttığına inanılıyor. Bununla birlikte, bu koruyucu etkilerin doğrudan gıdalardaki C vitamini ile ilişkili olup olmadığı belirsizdir.

Aksine, sağlık uzmanları, sağlıklı bir meyve ve sebze diyetinin bu etkiye neden olduğu daha yaygın olarak kabul edilmektedir. Ek olarak, oral C vitamini takviyelerinin, doğal beslenmeden elde edilen C vitamini ile aynı faydaları sağladığına inanılmamaktadır. Soğuk algınlığı durumunda ağızdan C vitamini takviyesi almak soğuk algınlığını engellemez. Bununla birlikte, düzenli olarak C vitamini takviyesi alan kişilerde soğuk algınlığı olduğunda, hastalığın daha kısa bir süre devam ettiğine ve hastalık boyunca ortaya çıkan semptomların daha az şiddetli olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Bununla birlikte, soğuk bir başlangıçtan sonra C vitamini takviyesine başlamak bu koşullar için herhangi bir fayda sağlamaz.

Diğer vitamin ve minerallerle birlikte C vitamini takviyesi almanın, aynı zamanda makula hastalığı olarak da bilinen yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diyetleri sırasında daha fazla C vitamini tüketen kişilerin katarakt gelişme riskinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir