Burun akıntısı nasıl tedavi edilir?

Burun akıntısının giderilmesinde en önemli nokta burun akıntısının temel nedeninin doğru teşhisi. Buna göre tıp uzmanı, hastanın ayrıntılı öyküsünü sormalı ve detaylı bir fizik muayene yapmalıdır. Bu değerlendirmelerin sonunda klinisyen tarafından gerekli görülürse ek görüntüleme ve laboratuvar testleri gerekebilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak elde edilen verilere dayanarak kesin tanı konulur ve uygun tedavi planlanır.burun akıntısı, burun akıntısına ne sebep olur, burun akıntısı nedenleri

Burun akıntısına bir üst solunum yolu enfeksiyonu neden oluyorsa, genellikle viral faktörlere bağlı olduğu için semptomatik tedavi tercih edilir. Burun mukozasının iltihabını hafifletmek ve mukozal sekresyonu azaltmak için anti-enflamatuar ilaçlar ve nazal spreyler reçete edilebilir. Antiviral ilaçlar, grip gibi belirli viral ajanlara karşı kullanılabilir.

Sinüzit gibi bakteriyel enfeksiyonlar için genellikle antibiyotik tedavisi gerekir. Anatomik problemlere bağlı oluşan geniz akıntısının tedavisinde ilk olarak ilaç tedavisi denenmesine rağmen; Anatomik problemlerin ameliyatla sık sık ele alınması gerekebilir. Postnazal damlalarda alerjiye bağlı alerjen faktörleri ortadan kaldırmanın yanı sıra uygun antihistaminikler ve antiinflamatuar ilaçlar kullanılır.

Ek olarak, geniz akıntısını hafifletmek için evde alınabilecek çeşitli kullanımlar ve önlemler vardır:

Tuzlu su veya deniz suyu ile burun durulamaları gün boyunca sıklıkla kullanılabilir.

Çok baharatlı yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır.

Sigara gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz.

Çevreleyen havayı sıcak tutmak ve sık sık nemlendirmek faydalıdır.

Geniz sonrası sızıntı durumunda bol sıvı içmek ve çorba, çay gibi sıcak içecekler almak şikayetin giderilmesine yardımcı olur.

 Burun akıntısı durumunda yattığınızda, başınızı dik duracak şekilde desteklediğinizde veya çift yastık kullanarak uyku kalitesini artırabilir ve geniz akıntısının çevre dokulara yayılmasını önleyebilirsiniz.

Burun akıntısı ile karıştırılabilecek reflüyü gidermek için beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz, kilo vermeniz ve gerekirse mide asiditesini düzenleyen ilaçlar kullanmanız yararlıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir