Bu ayların vazgeçilmezi GRİP

Grip her ne kadar alışılmış bir hastalık olarak tanımlansa da, maalesef vücut direncine bağlı olarak ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Vücut direnci düşük olan bir kişide yaşanan grip enfeksiyonu maalesef vücudu tamamen ele geçirerek, etkisi altına almaktadır. Genel olarak da mevsim geçişlerinde kendini göstermesi, maalesef yapılan hatalar ile birlikte hastalığı kaçınılmaz hale getirmektedir. Aslında bilinmesi gerekir ki, grip riskini azaltmak oldukça kolay olurken, sanıldığı kadar da zor olmadığı belirtilmiştir. Bunun için de ilk bilinmesi gereken doğru beslenmektir. Kişisel hijyen kurallarına uymak yine grip enfeksiyonuna yakalanma riski en aza indirdiği bilinmektedir. Bunların yanı sıra yine yapılan egzersizler, yürüyüşler, uyku düzeni, bağışıklık sistemine yapılan etkiler de hastalık riskini en aza indirenler arasında.grip, gripten korunma, grip nedenleri

Günde en az 7 saat

Her ne kadar her kişinin uyku ihtiyacı gün içerisinde farklı olsa da, uzmanların önerilerine göre günde en az 7 saat uyumak gerektiği ortadadır. Elbette ki yine bu durum kişiye göre değişiklik göstermesinden dolayı, yapılan muayene ile doğru uyku saati doktor tarafından teyit edilebilir. Her ne kadar uyku saatinin yeterli olduğu düşünülse de, uykunun gerçekleştiği saat ve uyku ortamı da çok büyük bir öneme sahiptir. Sağlıklı bir uyku gerçekleştirmenin temelinde, karanlık ve sessiz ortam yatmaktadır. Eğer ki ışıklı bir ortamda uyuyorsanız, maalesef uyku kalitesi düşük olduğu gibi, sabah kalktığınızda kendinizi yorgun hissediyor olmanızda kaçınılmaz olacaktır. Yine sabaha karşı uykuya başlamakta uyku yeterliliği açısından maalesef olumsuz sonuçlara yer açmaktadır.  Grip belirtileri arasında yer alanlar ise şunlar olarak tanımlanıyor.

  • İlk olarak yüksek ateş olarak kendini göstermesi biliniyor. Bunların yanı sıra;
  • Kırgınlık
  • Baş ağrısı
  • Gözlerde yanma ve kaşınma, sulanma,
  • Boğazlarda yanma ve ağrı
  • Yaygın olarak kas ağrıları, yorgunluk ve bitkinlik enfeksiyon belirtileri arasında yer alıyor.

Dinlenmek kesinlikle önemli

Bu hastalığın ilk tedavi yöntemi şüphesiz ki dinlenmek. Bunun yanı sıra grip riski taşıyan kişilerin aşı yaptırması, tedavi sürecini hızlandıracak ve hastalıktan daha kolay kurtulmanızı sağlayacaktır. Bunlar ile birlikte bağışıklık sisteminizin güçlü kalması adına, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak her zaman önemlidir. Sistemi güçlendirmek için sağlam bir beslenme, düzenli uyku ve hijyen şartlarına önem vererek, ellerinizi sabunla yeterince yıkamanız, mümkün olduğunca tek kullanımlık mendiller tercih etmek ve ortak kullanılan eşyalardan uzak durmanız gerekiyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir