BMW Z8 İNCELEMESİ

Alman otomobil firması olan BMW’nin 1999-2003 yılları arasında ürettiği spor modelleri arasında yer alan BMW Z8 modeli, spor otomobil severlerin gözde araçlarından birisidir. Araba sevdalılarının göstermiş olduğu bu büyük ilgiden yola çıkarak bu yazımızda BMW Z8 incelemesi yapacağız.bmw z8 nasıl, bmwnin yeni aracı, 2017 bmw aracı

Tasarımı 1996 yılında Henrik Fisker tarafından gerçekleştirilen Z8 modelinin esin kaynağı, selefi olan, 1950’li yılların gözde spor araba modeli BMW 507’dir. Z8’in estetik yapısının verdiği göz alıcılık sinema sektörünün de ilgisini çokça çekmiş olacak ki Z8, 1999 yapımı Dünya Yetmez filminde James Bond’un özel arabası olarak rol almıştır.

Bilindik roadster gövde tipine sahip olmasıyla birlikte derin motor bölümü yapısı, arkaya doğru uzanan yumuşak geçişli hatları ve büyük jantları ile güçlü bir görünüme sahip olan Z8, spor modellerde sıklıkla kullanılan alüminyum omurga yapısına sahiptir. Tampon kısımları gelebilecek muhtemel darbelerin etkisini azaltmak için poliüretan bir malzemeden imal edilmiştir.  Önde bulunan ızgara, yuvarlak çerçeve içine gömülmüş farları ve yanlarda bulunan hava giriş yerleri BMW’nin karakteristik özelliğini net bir şekilde yansıtmaktadır. Kokpit bölümünün sağladığı güven ve konfor hissi sürüş keyfini üst düzeyde yaşatmaktadır.

Hız tutkunlarının vazgeçilmezi arasında bulunan Z8, BMW motor sporları şirketi tarafından Münih’te, toplamda 5703 adet üretilmiş.  Genel hatlarıyla 4,400 mm uzunluk, 1,800 mm genişlik, 1,320 mm yükseklik ve 2,500 mm dingil uzunluğunda olan araç, engin bir görünüm sergilemektedir. Üzerinde, M5 modeli ile ortak kullanılan mükemmel derecede iyi performans gösteren, dakikada 6600 devir yapan 400 bg’lik ve maksimum 500 Nm’lik tork üreten 4,9 litrelik V8 spor motor bulunmaktadır. 4,2 saniye gibi bir sürede 100km/s hıza ulaşması motorun ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Yine aynı şekilde negatif hızlanma mantığıyla üretilen fren sistemi sayesinde 100km/s hızdan sadece 2-3 saniyelik bir sürede 0 km/s hıza düşmektedir.  Bununla birlikte birçok BMW modelinde kullanılan elektronik hız limitleme sistemi bu modelde de kullanılarak maksimum ulaşılan hızı 250 km/s olarak sınırlandırılmıştır. 6 ileri manuel şanzıman üretiminin yanı sıra, 5 ileri otomatik şanzıman yapısına sahip Alpina modeli de üretilmiştir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir