Besinlerin ne gibi faydaları var?

besinlerin faydaları, besinlerin ne faydası var, besinler ve faydaları

besinlerin faydaları, besinlerin ne faydası var, besinler ve faydaları

Gazetelerin sağlık köşelerinde, dergilerde, internette kısacası hayatımızın hemen hemen her yerinde besinlerin sağlıklı olduğunu okuruz. Ezelden beri herkes bilir besinlerin faydalı olduğunu. Peki, ne gibi faydalar sağlar besinler vücudumuza, bunu biliyor muyuz? Yapılan araştırmalara göre her bir besin grubunun ilgilendiği bir bölüm, bir organ ve hatta bir hastalık var.

Sebze ve meyve grubunda neler var?

Elma kasları kuvvetlendirir. Sinirleri yumuşatır. Hamile bayanlarda bulantı ve kusmayı engeller. Aynı zamanda iyi bir idrar söktürücü ve kolesterol düşürücüdür. Erik kabızlığı giderir. Karaciğerin şişliğini alır ve böbrekleri dinlendirir. Beyaz dut (aç karna yenmesi gerekiyor) bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Greyfurt hazmı kolaylaştırır ve karaciğerin düzenli çalışmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda idrar söktürmektedir. Çocuk ishallerinde havuç çok etkilidir. Yalnızca ishali geçirmekle kalmayıp bağırsak iltihaplanmalarını tedavi eder. Mandalina sinirleri yatıştırır. Muzun mucizevi yapısında vücudumuzun ihtiyacı olan tüm maddeler bulunmaktadır bu sebeple tam bir kaynaktır. Kemik gelişimine büyük katkıda bulunur. Karpuz ve kavun ikilisi ülkemiz insanının vazgeçilmez yaz meyvesidir. Bu iki meyve kanı temizler. Böbreklerdeki kum veyahut taşın düşürülmesine yardımcı olur. Bunun haricinde kavun kansızlığı ve kabızlığı gidermektedir.

Hoşlanmadığımız bakliyatlar bakın ne işe yarıyor;

Birçoğumuz bakliyat ve o gruptan olanları yemekten hoşlanmaz ancak bu faydaları olduğunu öğrendikten sonra şüphesiz yemeye başlayacağız. Bamya ve bezelye kabızlığı tedavi ederken aynı zamanda mide ve bağırsağı rahatlatır, düzenli çalışmasını sağlar. Börülce anüs kaşıntısı ve idrar tutukluğu için bir numaralı ilaçtır. Mercimek hamile ve lohusa bayanlar tarafından bol bol tüketilmelidir çünkü anne sütünü artırmaktadır. Pirinç yüksek tansiyonu dengeler. Hazım güçlüğü çeken çocuklar bol bol yulaf tüketmelidirler çünkü mide ve bağırsak bozukluklarını tedavi eder. Aynı zamanda idrarı söktürür.

Et ve süt ürünleri baş tacı;

Hücre yenilenmesi, akabinde gelişme ve büyüme, bu kapsamda sayılabilecek doku onarımı et ve yumurta grubuna aittir. Kan yapımında görev alan maddeler, sinir ve sindirim sisteminde yardımcı maddeler zira en bilineni protein olmak üzere birçoğu et ürünlerinde yer almaktadır. Süt ürünlerinde ise kemik gelişimi ön plana çıkmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir