Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Travma

Omurga kırıkları en sık omurganın en hareketli kısmı olan 12. arka omur ile 1. bel omurunun birleştiği yerde meydana gelir. Gençlerde bu genellikle yüksekten düşme, trafik kazası, ateşli silah yaralanması gibi yüksek enerjili yaralanmalardan kaynaklanırken, düşük kemik yoğunluğuna sahip yaşlı kişilerde düşük enerjili yaralanmalardan sonra bile görülebilir.

Genellikle omurganın sadece ön kısmı etkilenir ve buna kompresyon kırığı denir. Omurganın orta ve sırtının kırılması, patlayıcı bir kırık olarak bilinir ve omurilik üzerindeki kırık parçaların baskısı nedeniyle kısmi veya tam felce neden olabilir. Omurga üzerindeki yük daha fazla ise, omurları bir arada tutan yumuşak dokuların etkisiyle kırık çıkıkları meydana gelebilir.

Omurga kırıkları için kemik güçlendirme, korse, alçı, çeşitli çimentolama teknikleri ile açık veya kapalı cerrahi kullanılarak yapılabilir.

Bel fıtığı

Bu, omurlar arasındaki diskin koruyucu dış kısmının kırılması ve disk kayması ve ağır kaldırma, uzun süre bükülme veya tek pozisyonda olma nedeniyle bel bölgesinde ani veya sürekli yoğun gerginlik sonucu sinirler sıkıştığında meydana gelir. . pozisyon, aşırı kilo, uzun süreli stres, çok sık doğum.

Fıtığın yeri ve türüne bağlı olarak bel veya bacaklarda ağrı daha şiddetli olabilir. Bu, sınırlı hareketliliğe, yürüme mesafesinin azalmasına, oturma zorluğuna, idrar kaçırmaya ve iktidarsızlığa neden olabilir.

Belde stres kırığı ve kayma

Alt lomber bölgede artan hareketliliğin bir sonucu olarak spondiloliz adı verilen stres kırıkları, tekrarlayan mikrotravma ile gelişebilir. Uzun süre iyileşmeyen bu kırıklar genellikle gençlerde ağrılı olsa da yetişkinlikte sorun yaratmayabilir.

Bu stres kırıkları, üst omurun aşağıya göre ileriye doğru hareket etmesine neden olarak alt sırtın spondilolistezis adı verilen bir yer değiştirmesine neden olabilir. Stres kırıkları dışındaki nedenlerle bel kayması meydana gelebilir.

Lomber dar kanal

Omurgadan geçen omurilik, his ve gücü bacaklara aktarır. İdrara çıkma ve dışkı tutulmasını kontrol eder. Disk yüksekliğinin azalması, intervertebral eklemlerin kemiklerinin, kapsüllerinin veya bağlarının kalınlaşması ve belin yer değiştirmesi gibi durumlar, omuriliğin içinden geçtiği kanalın çapını daraltarak omurilik kanalında darlığa neden olabilir. dar kanal.

Tipik şikayetler, belirli bir mesafe yürüdükten sonra bacaklarda güç kaybı veya hassasiyet veya uyuşma, karıncalanmadır. Öne eğilmek ve oturmak kanalın çapını artırdıkça şikayetler azalabilir veya kaybolabilir. Ama bu belli bir mesafeyi geçtikten sonra tekrar olacak.

Enfeksiyonlar

Omurga enfeksiyonlarının% 50-60’ı lomber bölgede meydana gelir. Sigara, yeme bozuklukları, obezite, diyabet, HIV ve çeşitli kanser türleri omurga enfeksiyonu riskini artırır.

Bakteriler, virüsler ve mantarlar nedeniyle gelişebilir. Omurga kemikleri, diskler, dura mater denilen nöral zarlar ve çevre dokular etkilenebilir.

Omurga enfeksiyonları, önceki omurga ameliyatından sonra da gelişebilir. Ameliyat sonrası erken veya geç dönemde yaradan kalıcı akıntı varlığı, yara yerinde kızarıklık, ağrı ve ateş gibi belirtiler omurga enfeksiyonunun belirtileri olabilir.

Tümörler

Kemik, yumuşak doku veya sinir kaynaklı olabilir. İyi huylu veya kötü huylu olabilir. Esas olarak omurga ve omuriliği oluşturan hücrelerden kaynaklanabileceği gibi vücudun başka bir yerindeki (meme, prostat vb.) Bir tümörden de kaynaklanabilir ve bu duruma metastaz denir.

Yer ve tipe bağlı olarak, sadece tümörün kendisinin veya çevresindeki sağlam dokunun çıkarılması gerekebilir. Metal implantlar, kafesler ve siman ile sabitleme de gerekebilir.

Osteoporoz, romatizmal hastalıklar, refleks ağrısı, stres ve çeşitli metabolik bozukluklar da sırt ağrısına neden olabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir