Bebeklerde iştahsızlık nasıl giderilir?

Bebeklerde iştahsızlığı gidermenin ilk yolu ve ilk adımı bebeğin iştahsızlığının sebebini bilmektir. Yani önce bebekte iştahsızlığın sebebi ne olabilir sorusunu kendimize sormalıyız.

Bu soruya şöyle cevap verilebilir.

Bebeklerde iştahsızlık öncelikle bir hastalıktan mı ileri geliyor, yoksa psikolojik bir sebebi mi var yada biz mi beslenmesinde hatalar yapıyoruz bunu anlamalıyız.

Örneğin kansızlık (anemi), ishal, üst solunum yolu rahatsızlıkları, bağırsaklarında parazit bulunması bebeklerde ve çocuklarda iştahsızlığın sebebi olabilmektedir. Bu durumda önce bebeğin bu rahatsızlıklarının tedavisi gerekir. Hasta çocukların yemeğe zorlanması gereksizdir.

Eğer bebekte kansızlık varsa, çeşitli kan ilaçları verilebilir. Veya pekmez içirilebilir, günde bir yemek kaşığı uygundur. Bebeğimiz küçükse bir tatlı kaşığı vermeliyiz. Yine kansızlık için çorbalarına ve yemeklerine yağsız kıyma katılması iyi gelecektir. Siyah kuru üzüm yine kansızlığa iyi gelir. Bu yollarla bebeğin hem kansızlığı hem iştahsızlığı giderilir.bebeklerde iştahsızlık, bebeklerde iştahsızlık nasıl geçer, bebeklerdeki iştahsızlığı giderme

Bebeklerde iştahsızlık için bir başka sebep de bağırsak parazitleridir. Özellikle çengelli kurtlar kansızlık yapar ve buna bağlı iştahsızlık görülebilir. Gerekli ilaç tedavsi ile hem parazitlerden kurtulunmuş olur hem iştahsızlık giderilir.

İnek sütü içen bebekler ve çocuklar içtikleri sütle doyacakları için yemekten uzak kalabilirler. Bu durumda süt vermeyi azaltıp yeme alışkanlığı kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Düzensiz beslenme, sofra alışkanlığının olmaması, arada abur cubur atıştırma, aşırı miktarda çikolata, şeker, cips, kola vs. tüketimi Bebeklerde iştahsızlık sebebidir. Bu nedenle yemeklerden önce abur cubura izin verilmemelidir. Çocuk sürekli yemeye zorlanmamalı “anne acıktım” sözünü duymaya çalışılmalıdır.

Bebeklerde iştahsızlık pikolojik sebeplere de dayanır. Kardeş kıskançlığı, üzüntü, anne ve babadan uzak kalma gibi sebepler bebeklerde ve çocuklarda iştahsızlık yapabilir. Bu durumda iştahsızlık nasıl giderilir diyecek olursanız, şunu tavsiye edebilirim. Çocuğunuzla birlikte zaman geçirin, kır gezileri, piknikler, birlikte dışarıda yemek yeme, lokantaya gitme, arkadaşlarıyla birlikte aynı sofraya oturmalarını sağlama, kısacası mutlu eğlenceli bir ortam oluşturma iştahsızlığı giderebilir ve yemesini sağlayabilir.

Özetle;

Bebeklerde iştahsızlık nasıl giderilir?

1- Kansızlık gibi bir rahatsızlık varsa önlem alınmalı. Çünkü iştahsızlığın en önemli sebebi kansızlıktır. Bu durumda demir yönünden zengin gıdalar tercih edilmelidir.

2- Herhangi bir hastalığı varsa çocuğunuzu yemeğe zorlamayın. Çünkü içi almıyordur, hastalığın tedavisi gerekir. Böyle durumlarda meyve suları verilebilir.

3- Pisikolojik sebepler varsa, bunlar ortadan kaldırılmalı, kardeş kıskançlığı, mutsuzluk vs. önüne geçilmeli.

4- Beslenme düzeni sağlanmalı, asla abur cubura izin verilmemeli.

5- Sofra alışkanlığı kazandırılmalı.

6- Sık sık ağzına birşeyler tıkıştırmak yerine kendisi isteyene kadar acıkması sağlanmalı. Acıkınca ve kendisi isteyince mutlaka yiyecektir.

7- Birlikte yemek yapılmalı, mesela yemeğin tuzunu atması, ekmekleri masaya koyması, yaşına göre yapabileceği ufak tefek yardımlarla hazırlanan yemeği sahiplenmesi sağlanmalı.

8- Sürprizler hazırlanmalı. yemekler çekici hale getirilmeli, (örneğin elma yemesi isteniyorsa elma araba şeklinde verilmeli gibi) yaratıcılık geliştirilmeli.

9- İstediği ve sevdiği yemekler yapılmaya çalışılmalı “oğlum bu gün ne istersin, kızım hangi yemeği yapalım” gibi sorularla fikirleri alınmalıdır.

Son olarak çocuklarda ve bebeklerde iştahsızlık nasıl giderilir sorusuna bitkisel bir yöntemle cevap verelim.

Bebeklerde ve çocuklarda iştahsızlığı gidermek için bir de şu bitkisel yöntemi deneyin;

Havuç tohumları öğütülür, bir bardak sıcak suya bir kaşık atılır. Birkaç dakika kaynamaya bırakılır. On dakika kadar demlenen sıvı günde üç defa yemeklerden sonra içirilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir