Bahar Yorgunluğu Ne Demek?

Bahar yorgunluğu: genellikle bahar aylarında olan kişinin kendini halsiz, bitkin, yorgun, sürekli uyuma isteği, ne kadar çok uyursa uyusun dinlenememe, sinirli, agresif,  isteksiz hissetmesi halidir. Doğada oluşan ekolojik değişiklikler de, havadaki oluşan manyetik dalgalar insanların kendini yorgun hissetmesini sağlar. Genellikle altı hafta sürer, yorgunluk hallerinin daha uzun sürmesi durumunda doktora başvurmak gerekir.  Bahar yorgunluğunun belirtileri depresyon belirtileriyle aynıdır. Fakat daha uzun sürer. Yorgunluk halinin altı haftayı geçmesi durumunda depresyon olduğu düşünülerek, ilerlemesini önlemek için beklememek gerekir. Yorgunluk halinin devam etmesi durumunda ihmal etmeden doktora başvurmak gerekir.bahar yorgunluğu, bahar yorgunluğu nedenleri, bahar yorgunluğu nedir

Bahar yorgunluğuna karşı almamız gereken önlemler:

Bahar yorgunluğu deyip geçmemek gerekir, insanın hayat kalitesini düşürür. Yorgunlukla baş etmek için; günlük kısa tempolu yürüyüşler yapmak, doğa yürüyüşleri çok daha iyi gelir, spor yapmak, sağlıklı beslenmek, sevdiğimiz kişilerle zaman geçirmek,  sosyal aktivitelere katılmak, bitki çaylarından ya da bitki kapsüllerinden kullanabiliriz.  Ihlamur, ada çayı, melisa, ginseng papatya, rezene gibi bitkiler bahar yorgunluğuna iyi gelen bitkiler arasındadır. Aşırıya kaçmamak şartıyla bu bitkilerden faydalana biliriz bitki çayları ya da bitki kapsüllerinden faydalanılacaksa işin uzmanı olan kişilerden günlük ne kadar kullanılması gerektiğini öğrenerek ona göre kullanmak faydalıdır. Önerilen dozu aşmak sağlığımızı olumsuz bir şekilde etkiler.  Bitki çayları uykusuzluğumuzu iyi gelir, enerji vererek kişiye zindelik verir. Ayrıca beslenmemizde çok önemli yağlı, tuzlu, şekerli yiyeceklerden hamur işleri fastfood yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Bu tür yiyeceklerde kendimizi yorgun hissetmemize neden olur. Daha çok sebze yemekleri, salatalar yemek meyve suları içmek zindelik verir. Ayrıca günde en az üç litre su içmek gerekir. Suyu az içmek insanın sağlığı için en önemli unsurlardandır. Diğer içecekler dışında sadece su içeceğimiz miktar üç litreyi bulmalıdır.

Yorgunluk hallerde yapılması gerekir

Bahar yorgunluğu kısa sürer genellikle birkaç hafta içinde geçer en fazla altı hafta sürer. Altı haftayı geçtiği zaman mutlaka doktora başvurmak gerekir. Ya da yorgunluk belirtileri çok şiddetli olduğu zaman hiç altı haftayı beklemeden direk bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir