Antik İndus Vadisi’nin Mega Şehirleri

Sümer şehir devletlerinin karmaşık ağı Mezopotamya’da bölgesel hakimiyet kurmaya başlarken, Hindistan alt kıtasının yaklaşık 3200 kilometre doğusunda yaşayan gizemli topluluklar, artan nüfuslarını karşılamak için büyük taş şehirler kuruyorlardı. Sonunda terk edilen bu şehirler, arkeologlara ve tarihçilere dünyanın en güçlü ve çok kültürlü medeniyetlerinden birinin ilk yüzyılları hakkında ipuçları verdi.antik indus vadisi, indus vadisi şehirleri, antik indus vadisi mega şehirleri

Hindu geleneği, Hindistan’ın kökenleri ve güçlü bir medeniyetin arkasında kalan İmparator Bharata’nın hikayeleri hakkında eşsiz hikayelere sahiptir. Mehrgarh ve Mohenjo-Daro antik kentleri, söz konusu tarihi hikayelerin gerçekliğe dayandığını mı gösteriyor?

Mehrgarh Antik Kenti

Birçok eski medeniyet gibi, İndus Vadisi Medeniyeti de bir nehirle özdeşleşmiştir. Bugün, bu ülkeye verdiğimiz isim bile “Hindistan”, “İndus” türünden geliyor. Bu, kabaca büyük su kütlelerine, özellikle de büyük Ganj Nehri’ne işaret eden Sanskritçe’deki Sindhu kelimesinden gelir. Hindu kelimesi aynı kök kelimeden gelir. Hindistan dediğimiz ülke, adını ABD’deki Mississippi ve Missouri eyaletleri gibi özel bir nehirden alıyor.

Bharat, Hindistan

Hindistan’ın çoğu sakini için ülkenin farklı bir adı vardır; Bharat: Bu kelimenin kaba anlamı yangını canlı tutmaktır ve bu bakımdan Bharat korumalı bir ateştir ve halkı ve yöneticileri tarafından canlı tutulur. Tıpkı Amerika’nın kaşif ve haritacı Amerigo Vespucci’den aldığı gibi, Bharat’ın da adını birleşik bir Hindistan miras alarak yangını canlı tutmayı başaran efsanevi imparator Bharata’dan aldığı söyleniyor. Hayatının bir özeti Hindistan’ın görkemli antik destan şiiri Mahabharata’da anlatılıyor.

Bharata’nın hikayesine ilham veren tarihi bir figürden bahsedilecekse, bu kişi kesinlikle eski İndus Vadisi Uygarlığında bulunacaktır. MÖ 6000 ila 1500 yılları arasında yaşayan bu medeniyet, dünyadaki en eski fakat aynı zamanda en gelişmiş medeniyetlerden biridir; Kapalı tesisler ve halka açık havuzlar gibi etkileyici olanaklara sahip olabildiğince karmaşık bir şekilde tasarlanan şehirler, bugün bile şehir planlamacıları tarafından inceleniyor.

Tarihçiler tutarsız yazılı kanıtları bir araya getirmekte çok iyidir. Bununla birlikte, güvenilir yazılı kanıtınız olmadığında, tamamen arkeologlara, yani tarihsel araştırmanın dedektiflerine, ayrı bir parçadan bir tarih hükümdarını ortaya çıkarmak tamamen kalmıştır. Fiziksel kanıtları bularak, toplayarak ve koruyarak, aksi takdirde zaman içinde gidecek hikayeleri yeniden oluşturabilirler.

İndus Vadisi Uygarlığı örneği özellikle zordur, çünkü dilleri henüz çözülmemiştir. Arkeologlar tarafından bu antik şehirlerde bulunan İndus Vadisi yazıları, bölgenin diğer yazıları ile benzerlik gösterse de, kısa cümlelerin anlamını ortaya koymak için yeterli değildir. Bazı uzmanlar, Indus Valley dilinin gerçek bir dil bile olmadığını, imza veya marka logosu gibi işlev gören bir dizi kişiselleştirilmiş mühür olabileceğini öne sürdü. Bunu henüz kimse tam olarak bilmiyor.

Varanasi, Ganj Nehri, Hindistan

Bu yüzden mikrofonu şehirlere yaymamız gerekiyor ve bize söyledikleri binlerce yıl önce Hindistan ve Pakistan’da bir uygarlığın geliştiğidir. Bu medeniyet Sümer’e rakip oldu ve uzak batıdaki tanınmış rakiplerle takas edildi. Böyle bir başından beri, şimdiye kadarki en güçlü ve etkili medeniyetlerden biri olan klasik Hindistan ortaya çıktı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir