Akademisyen Olmak İçin Yapılması Gereken Unsurlar

Akademisyen bir disiplin içerisinde lisans eğitimi aldıktan sonra aynı ya da farklı bir disiplin doğrultusunda lisan üstü eğitimi gerçekleştirerek ihtisas kazanmış bir üniversitede araştırma etkinlikleri gerçekleştiren kişiye denmektedir. Yüksek lisansı ile doktorasını peş peşe yapıp uzatma sürelerini kullanmayan biri yaklaşık 6 yıl sonra yardımcı doçent olabiliyor. Doçentlik için yayınlanmış bir çalışma gerektirir. Yayınla beraber İngilizce ile bilim sınavlarına girmektedir. Bu sınavlar geçilirse doçent olmaya hak kazanılmaktadır. Çalışma hızına da bağlı olarak, yardımcı doçentlikten ortalama 3-4 yıl sonra doçent ünvanı elde edilmektedir. Doçentlikten en az 5 yıl sonra da profesörlük alınıyor. Yüksek lisans ya da doktora eğitimi sırasında araştırma görevlisi olunur.akamedisyen nasıl olunur, akademisyen olmak için yapılması gerekenler, kimler akademisyen olabilir

Nasıl akademisyen olunuyor?

  • Lisans üstü eğitim almak ve akademisyenliğin ilk basamağıdır. Eğer ki, Türkiye’de eğitim alacaksanız öncelikle ALES ve ÜDS’ye girilmelidir. İstenen puan, üniversiteden üniversite değişmektedir. Sınavlardan aldığınız puan ile lisans programınızdan mezun olduğunuzda aldığınız ortalama hesaplanıyor. Türkiye’deki pek çok üniversite, yüksek lisans başvurusunda lisans not ortalamasının alt limitini 2.50 olarak belirleniyor. Yine de, bu puan okuldan okula ve bölümden bölüme farklılık göstermektedir.
  • Söz konusu puanlarla birlikte girmek istediğiniz üniversitenin kendi özel sınavından aldığınız sonuç da önemlilik arz eder. Başvuru tarihleri okuldan okula değişiklik göstermektedir. Genellikle yaz aylarında yapılan bu sınavlara dair detaylı bilgi üniversitelerin ilgili bölümlerinin web sitelerinden takip edilmelidir.
  • Yurtdışında yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak istiyorsanız, ALES puanınızla Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Seçme ve Yerleştirme (YLSY) sistemine başvurunuz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bu program öğrencileri devlet bursu ile yurtdışına gönderilir. Programı bitirdikten sonra Türkiye’ye döndüğünüzde, yardımcı doçent olarak göreve başlayabilirsiniz.
  • Yüksek lisans veya doktora eğitimi sırasında araştırma görevlisi olmak isterseniz Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’na (ÖYP) başvurmalısınız. Yüksek Öğrenim Kurumu aracılıyla yaptığınız başvurunuz sonucunda ALES ve yabancı dil puanınız ile lisans ortalamanız da hesaplanarak en yüksek puandan itibaren yerleştirmeniz yapılacaktır.
  • Uzunca zamandır akademi haricinde bir profesyonel kariyer sürdürenlerin de akademisyen olma şansı bulunuyor. Bu şans, belli alanlarda daha da artmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir