Helal Gıda Markaları Nasıl Denetleniyor?

Helal Arapça kökenli bir kelime olup yasal, geçerli anlamına gelmektedir. İslami kurallara uygun olarak hazırlanan ürünlere helal gıda sertifikası verilmektedir. Kur-anı kerim de bile insanları helal olan şeyleri yemeleri emredilmektedir. Hatta bir ayette ise şu şekildedir; “  Allah’ın size helal ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve Allahtan korkun” buyurulmuştur. Gıdaların helal sayılabilmesi için İslam’ı açıdan kurallara uygun olması gerekmektedir. Yani alkol kullanmadan ve hayvanı İslami usullere uygun olarak kesilmesi gerekmektedir.helal gıda denetimi, helal gıda denetimi yapımı, helal gıdalar nasıl denetlenir

Helal gıda sertifikasının yararları olduğu gibi helal gıda markalarının denetimi söz konusundur. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak; Helal gıda sertifikası ise tüketicinin güveni, ihracat ve rekabet, kalite gibi yaralar sağlamaktadır.

Helal gıda markalarının denetimi ise su süreç içerisinde gerçekleşmektedir. İnternet üzerinden belge başvurusu yapılmışsa eğer başvuru yapan firma ile beraber helal gıda sertifikası kapsamında ürün tiplerinin ve içerdiği bileşenler denetlenir ve gözden geçirilir. Firma üretim kapsamında helal standardı kapsamında denetimi ve onaylanması bu kısımda üretim ekipmanlarının gözden geçirilmesi, katılan bileşenler, temizlik prosedürü, hijyen ve sanitasyonun incelenmesi ve çapraz bulaşma riskinin denetimi gerekir. Kesimhaneler için hayvanların tutulduğu alan, bayıltma metodu, doğru kesimi, kesimden önce ve sonra yapılması gerekenler vb. denetiminin yapılması ve gözden geçirilmesi gerekir. Denetimin İslami koşullara uygun olunduğu kanıtlaması şeklinde helal gıda sertifikası hazırlanmaktadır. Toplumda helal sertifikalı gıdalara olan önem günden güne artış göstermektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir